23 Mayıs 2024

50.000

DAĞITILAN YEMEK SAYISI BAĞIŞ YAP
SIKÇA SORULAN SORULAR
GERİ

Sevaptası Sosyal Yardım Derneği'nin merkezi Beyoğlu İlçesi, Tophane semtindedir..

2020 yılında Koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan-ı Şerif’te evlerinden çıkamayan ihtiyaç sahibi olan yaşlılar, kimsesizler ve evsizler gibi dezavantajlı insanımıza 30 gün boyunca sıcak iftarlıkları evlerine bıraktık. O insanları daha yakından farkettiğimizde sıcak aş dağıtımının sadece Ramazan ayında değil senenin 365 gününde olması gerektiğine kanaat getirdik. 2020 Haziran’ında kollarımızı sıvadık ve sıcak aşlarımızı dağıtmaya başladık.

Biz yemekle birlikte sevap dağıtıyoruz. Bu bir sevap kazanma yarışı olduğu gibi sosyal dayanışma çalışmasıdır aynı zamanda. Dolayısıyla yemeklerimizden almak isteyenler için hiçbir şart, ön koşul istemiyoruz. Hiçbir başvuru yapmaları da gerekmiyor. Yemek dağıtım sırasında sadece sıraya girmeleri yeterlidir. Meşrebi, sosyal konumu, inancı, kültürü, hiç önemli değildir.

Yorgunluk, mesai harcama gibi yükü biz gönüllülerimizle birlikte severek üstlendik. Hiçbir karşılık ta beklemiyoruz. Ancak hizmetimizin sürekliliği açısından dağıttığımız yemeklerin ücretlerini hayırsever bağışçılarımız karşılamaktadır.

Senenin 365 günü dağıtma hedefindeyiz. Hayırseverlerin katkıları devam ettiği sürece Sevap Tası devam edecektir. Haziran ayında başladığımız bu çalışmamız hergün tekrarlanıyor. Günde 100 kişi ile başladık fakat bu sayı artmaktadır. Ocak 2021 itibariyle günlük 125 kişiye çıkardık.

Bağış yapmak isteyenlerin birinci önceliğinin sevap kazanma duygusu taşımalarını önemsiyoruz. Bağışlar için herhangi bir alt limitimiz bulunmuyor. İsteyen 1 kişilik yemek ücretini bağışlayabilir isteyen 1 günün tamamını veya daha fazla kişinin.

Yemeklerimizi Tophane'de bulunan Karabaş Mustafa Ağa Camisi'nin bahçesine yerleştirmiş olduğumuz kulübede dağıtıyoruz. Dağıtım saatleri mevsim şartlarına göre 1 saat gibi değişmekle birlikte genellikle akşam üzeri saat 17:00'de dağıtıyoruz.

sıkça sorulanlar yukarı çık