24 Haziran 2024

50.000

DAĞITILAN YEMEK SAYISI BAĞIŞ YAP

Hakkımızda

"Sevap Tası", gönüllerinde hâlâ mahalle kültürünü yaşatan, "karşılığını beklemeden vermeyi geçmişinden öğrenen ve bu geleneği nesilden nesile aktarmak isteyen bir topluluğun gönlünden çıkan "sıcak aş dağıtım projesi"dir. Geçmişte önemli sosyal objelerimizden biri olan sefer tasından ilham alarak "sefer tası"nın "sevap tası"na dönüşünün hikâyesini yazmaya başladık.

Sokaklarda, parklarda veya harabe bir binanın içerisinde, imkansızlıkları sebebiyle yaşamak zorunda kalan insanlarımız var. Bunlarla birlikte başını sokacağı bir evi olmasına rağmen, günlerce sadece kuru ekmekle karınlarını doyuran binlerce insanımız var. Ve onlar el açıp yardım isteyen insanlar değiller. Biz bu projemizle onları kırmadan yüreklerine dokunmaya çalışıyoruz. Dağıttığımız bu sıcak aşlarla sevinen o insanlarımızın farkındayız. 

Bu nedenle 2019’un Ramazan ayından hemen sonra, bu konularda dertli bir grup olarak, ihtiyaç sahibi insanlara sıcak yemek dağıtmaya karar verdik. İsmini de “Sevap Tası” koyduğumuz Sıcak Aş Dağıtım Projesini hayata geçirdik ve her gün sokaklarda, meydanlarda, bir cami kenarında karşılaşabileceğiniz şekilde, sıcak aş dağıtımına başladık. Yaklaşık 6 ay sonra ise çalışmamızı bir sivil toplum kuruluşu kimliğine kavuşturarak resmi derneğimizi kurduk. 

"Sevap Tası"nı duyup/görüp bu hayırlı çalışmaya katkı sağlamak isteyen hayırseverler dağıttığımız sıcak aşların ihtiyaç sahiplerine ulaştığını görünce, daha çok güven duydular, daha çok destek verdiler.. Aslında 40 küsur yıllık bir güvenin tezahürüydü Sevap Tası’na olan destekler. Böyle bir organizasyonu Sevap Tası Ekibi olarak yapmakla bizler mutlu oluyoruz, hayırseverler sıcak aşların ihtiyaç sahiplerine ulaştığını görünce onlar mutlu oluyor, her gün aracılık ettiğimiz o ikramlardan faydalanan ihtiyaç sahipleri ise sıcak aş ile mutlu oluyorlar. O mutlulukları ve gülümsemeyi görmek paha biçilemez. 

Sevap Tası’nı duyup; dağıtılan aşta bizim de katkımız olsun diyen hayırseverler ile dernek yönetimimiz güzel bir işbirliği içerisindedir. Hayırseverler her gün dağıtmakta olduğumuz sıcak aşlardan kaç kişinin yemek bedelini karşılayacağı konusunda ekonomik durumlarına göre kendileri tercih yapmaktadır. Kimisi 10 kişilik, kimisi 100 kişilik yemek bedeli ile bağış yapmaktadırlar. Kimisi yeni doğan çocuğunun sevinci için ihtiyaç sahiplerine aş dağıttırmakta, kimisi hastalıktan kurtuluşun bir şükrü için, kimisi de vefat etmiş bir yakınının ruhu için bağış yapmaktadır. Kimisi de tamamen ve sadece sosyal dayanışma ruhuyla yardımını yapmaktadır.

“Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” Hadis-i Şerif’inin farkında olan bir toplumuz.
Günlük olarak istikrarlı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz sıcak aş dağıtım çalışmalarımızı SEVAPTASI isimli sosyal medya gruplarımızdan ve internet sitemizden takip edebilir, insanların yüzündeki mutluluğu izleyebilirsiniz.

sıkça sorulanlar yukarı çık